📢Nově máme Nepřetržitý provoz! Jsme tu pro vás 24/7.
Načítání odpočtu...
Půjčit si

V roce 2024 se výchovné nevalorizovalo. Co v roce 2025? Mají na něj nárok předčasní důchodci?

V Roce 2024 Se Výchovné Nevalorizovalo
penize 319

Předčasný důchod je spojen s trvalým krácením státního důchodu, který může řadu lidí nepříjemně překvapit. Vztahuje se krácení i na výchovné pro ty rodiče, kteří pečovali o dítě? Bude výchovné příští rok valorizováno?

Starobní důchodci měli letos důchod valorizován jedenkrát, v lednu 2024, kdy se zvýšila pouze základní výměra důchodu o 360 Kč.

Od roku 2023 bylo přitom zavedeno výchovné ke starobnímu důchodu ve výši 500 Kč na dítě, které je součástí procentní výměry důchodu. Nicméně nebylo úplně jasné, v jaké výši se bude vztahovat na pobíratele předčasného důchodu a jaký dopad na něj mají změny u předčasných podmínek.

Mají nárok na výchovné i předčasní důchodci?

Ano, i předčasní důchodci mají nárok na výchovné, a to v plné výši 500 Kč na dítě.

Vedoucí oddělení mediální komunikace Ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta uvedl, že procentní výměra starobního důchodu, na který vznikne nárok ještě před dosažením důchodového věku, se zvyšuje za každé vychované dítě o částku 500 Kč měsíčně. Tedy úplně stejně jako výměra důchodu přiznávaného ke dni dosažení důchodového věku nebo později. Jinými slovy: výchovné se nijak nekrátí, i když je přiznáváno k předčasnému důchodu.

Nicméně od 1. října 2023 bylo zavedeno přísnější krácení i podmínky předčasného důchodu, které promluví i do valorizace výchovného, které je součástí procentní výměry důchodu.

Tip: Kalkulačka výše důchodu – výpočet důchodu 2025

Změny u předčasných důchodů od října 2023 a dopad na výchovné

Procentní výměra předčasného důchodu, jejíž součástí je i výchovné, se od 1. října 2023 nově nevalorizuje až do doby, kdy poživatel důchodu dosáhne řádného důchodového věku. Procentní výměra se bude předčasnému důchodci valorizovat při mimořádných i řádných valorizacích, které se uskuteční po kalendářním měsíci, kdy dosáhl řádného důchodového věku.

Bude předčasným důchodcům valorizováno výchovné?

Některým ano, jiným ne. Pokud předčasný důchodce odešel do důchodu do října 2023, má nárok na plnou valorizaci.

Na celou výši valorizace mají nárok i ti předčasní důchodci, kteří v roce 2024 dosáhnou na svůj důchodový věk.

Předčasný důchodce, který do důchodu odešel od října 2023 a v roce 2024 nedosáhl na svůj důchodový věk, tak má nárok pouze na valorizaci důchodu ve výši základní výměry, tedy zvýšení o 260 Kč. Na valorizaci procentní výměry, včetně výchovného, nárok nemají.

Jestliže pobíratel předčasného důchodu dosáhne na důchodový věk v roce 2025, bude jeho důchod valorizován v plné výši od ledna 2026.

Tip: Kalkulačka důchodového věku

Valorizace důchodů v roce 2025

lednu 2025 budou důchody valorizovány. Vzroste jak základní výměra důchodu (o 260 Kč měsíčně na 4660 Kč), tak procentní výměra důchodu, která se zvýší o 0,4 %.

Výchovné tedy bude valorizováno a pro nově přiznané důchody se zvýší výchovné z 500 Kč na 503 Kč.

Jak se zvýší váš důchod, si můžete vypočítat v naší důchodové kalkulačce

Co je výchovné – zvýšení starobního důchodu za výchovu dítěte/dětí?

Výchovné je zvýšení důchodu za to, že jste pečovali o děti. Jedná se o kompenzaci snížených příjmů spojených s péčí o děti, což má za následek i nižší osobní vyměřovací základ, respektive důchod.

Výchovné činí 500 Kč měsíčně na 1 dítě a stává se součástí procentní výměry důchodů, je tedy trvalé.

Můžete žádat o výchovné na více dětí a za každé vychované dítě budete mít navýšenou procentní výměru důchodů o 500 Kč (to znamená 2 děti – nárůst o 1000 Kč, 3 děti – nárůst o 1500 Kč atp.). Od roku 2025 se pak výchovné zvýší na 503 Kč za dítě.

Základní výměra důchodů se výchovným nijak nemění (4040 Kč v roce 2023, 4400 Kč v roce 2024, 4660 Kč v roce 2025).

Kdo má na výchovné nárok?

Výchovné k důchodu může využít pouze jeden z rodičů, a to právě ten, který o dítě pečoval převážně, což u něj mělo za následek snížení příjmů.

Převážně se jedná o ženy, které pečovaly o své děti, ale nárok mohou mít i pečující otcové.

Podmínky na výchovné se podobají těm, které platí pro účely snížení důchodového věku žen. Vyžaduje se tedy, aby osoba před datem vzniku nároku na starobní důchod osobně pečovala o dítě ve věku do dosažení zletilosti alespoň po dobu 10 let s tím, že pokud se ujala výchovy dítěte po dosažení 8. roku jeho věku, postačí, pokud pečovala aspoň po dobu 5 let a nepřestala o dítě pečovat před dosažením jeho zletilosti.

Specifickou skupinou jsou důchodci, kterým se transformoval invalidní důchod na starobní v 65 letech. Tito důchodci žádat mohou, ale nárok na výchovné mají pouze v případě splnění potřebné doby pojištění pro nárok na starobní důchod.

Žádat mohou i lidé, kteří si dítě osvojili či převzali do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Přejít nahoru