📢Nově máme Nepřetržitý provoz! Jsme tu pro vás 24/7.
Načítání odpočtu...
Půjčit si

Ukrajina je ochotna nadále tranzitovat plyn. Jen ne ten ruský

Ukrajina Je Ochotna Nadále Tranzitovat Plyn
TAP pipe laying

Premiér Denys Šmyhal v pondělí prohlásil, že Ukrajina je ochotna vypracovat dohodu, která by umožnila tranzit plynu přes její území do západní Evropy. Vyloučil však jakékoli prodloužení stávající dohody s Ruskem.

Za zhruba dva týdny vyprší současná rusko-ukrajinská dohoda, díky které  přes propojovací bod Sudža na ukrajinských hranicích stále proudí do Evropy přibližně 42 milionů m3 ruského plynu denně.

Server S&P Global píše, že pokud k tranzitu plynu nebudou uzavřeny nové dohody, tok ruského plynu do Evropy skrz tuto cestu – včetně Slovenska – se zastaví.

Hard stop ruskému tranzitu

To je však dle ukrajinského premiéra Šmyhala nemožné. „Ukrajina je vděčná všem partnerům v Evropě za to, že pochopili, že Rusko využívá svůj energetický export k financování nevyprovokované války proti našemu státu,“ řekl.

V pondělí také zdůraznil, že v důsledku 33 měsíců trvající války s Ruskem, rusko-ukrajinská dohoda o tranzitu plynu nebude po svém vypršení prodloužena. Na svém oficiálním účtu na Telegramu ale uvedl podle Ukrajiny přijatelnou alternativu.

„Pokud se Evropská komise oficiálně obrátí na Ukrajinu ohledně tranzitu jakéhokoli plynu — kromě ruského — budeme o tom samozřejmě jednat,“ napsal Šmyhal.

Ukrajina je tedy ochotna jednat o tranzitu plynu jakéhokoli původu kromě ruského.

Jaké jsou možnosti?

Ukrajinští představitelé navrhli, že by se k přepravě plynu dodávaného z jiné země než z Ruska mohly využít stávající plynovody.

To je ve shodně s plány některých zemí EU ve východní Evropě, které uvažují o zajištění dodávek z Ázerbájdžánu, které by mohly být tranzitovány přes Ukrajinu, ale žádná dohoda zatím nebyla uzavřena, píše Reuters.

Moldavsko rovněž jedná o zajištění dodávek od Gazpromu a vzhledem k blížícímu se vypršení tranzitní dohody zvažuje zajištění dodávek ruského plynu přes Turecko, Bulharsko a Rumunsko.

Slovenský případ

Slovensko a další země, které odebírají plyn z Ruska tranzitovaný plynovody na Ukrajině, vedou jednání, aby se pokusily zabránit zastavení dodávek, až dohoda vyprší.

Fico minulý týden uvedl, že jeho cílem je zajistit pokračování dodávek z východu, aby se vyhnul placení vyšších tranzitních poplatků od ostatních dodavatelů. Slovensko má dlouhodobou smlouvu s ruským gigantem Gazprom.

Před rozhovorem obou premiérů Fico prohlásil, že zachování tranzitu plynu není pouze dvoustrannou záležitostí sousedů Ukrajiny, ale otázkou celé EU.

Šmyhal však spoléhá na to, že v posledních letech již bylo se zeměmi EU učiněno mnoho pro to, „aby byly zajištěny spolehlivé dodávky plynu a aby se zabránilo použití jakéhokoli druhu energie jako zbraně“.

Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková však již dříve v Bruselu uvedla, že evropské země a společnosti mají v příštím roce společnou poptávku po zhruba 15 miliardách metrů krychlových ruského plynu přes Ukrajinu a jednají o zajištění nových dodávek.

Slovensko doufá, že dohoda by mohla pokrýt dodávky plynu na dva až tři roky. EU si stanovila cíl přestat používat ruská fosilní paliva do roku 2027.

Přejít nahoru