📢Nově máme Nepřetržitý provoz! Jsme tu pro vás 24/7.
Načítání odpočtu...
Půjčit si

Takhle se má změnit podpora v nezaměstnanosti. Kdo získá víc a kdo naopak méně?

zamestnani prace zamestnanec povolani remeslo 4

Pravidla pro přiznávání podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci se možná změní. Ministr práce Marian Jurečka plánuje novinky schvalovat prostřednictvím pozměňovacího návrhu k tzv. flexi novele zákoníku práce.

Lidé, kteří hledají práci, by obecně měli dostávat více peněz v prvních měsících, kdy podporu pobírají. Finanční podpora by se naopak snížila ke konci podpůrného období.

Současná podpora v nezaměstnanosti není dobře nastavena. Chceme motivovat lidi, aby hledali lépe placenou práci, ne jen tu, která přijde jako první, uvedl ke změnám Jurečka.

Vyšší podpora na začátku, nižší na konci

Ministr práce proto navrhuje, aby došlo k navýšení podpory v nezaměstnanosti během prvního podpůrného období až na 80 % předchozího měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. V současnosti se přitom vyplácí během prvních dvou měsíců podpora ve výši 65 % původního příjmu (v čistém).

Ve druhém období zůstane podpora na 50 % a po zbývající dobu se naopak sníží ze současných 45 % na 40 %.

Novelizace má zároveň sjednotit maximální možnou výši podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci, a to na 80 % průměrné mzdy, což by letos vycházelo na částku 33 942 Kč (současná maximální podpora v nezaměstnanosti činí 24 608 Kč a při rekvalifikaci 27 578 Kč).

Cílem těchto změn je zajistit lidem během prvních dvou až tří měsíců nezaměstnanosti lepší finanční podporu, aby měli čas najít lépe placenou práci, aniž by kvůli finančnímu tlaku museli přijmout méně vhodnou nabídku. Obvykle totiž trvá právě 2 až 3 měsíce, než si člověk najde nové zaměstnání, uvedl Jurečka.

Změna v délce podpůrčí doby

Změnit by se měla také pravidla u podpůrčí doby. I nadále se bude lišit dle věku jejího příjemce, věková hranice se ale v jednotlivých pásmech o 5 let posune.

Délka by nově měla být poskytována: 

  • do 55 let věku po dobu 5 měsíců (nyní do 50 let),
  • nad 55 do 60 let věku po dobu 8 měsíců (nyní nad 50 do 55 let),
  • nad 60 let po dobu 11 měsíců (nyní nad 55 let).

Pro osoby nad 55 let chce Jurečka podmínky čerpání podpory v nezaměstnanosti zvýhodnit delší dobou v podpůrných obdobích s vyšší dávkou tak, že:

  • 80 % předchozího příjmu budou čerpat během prvních tří měsíců (osoby do 55 let jen dva měsíce),
  • 50 % předchozího příjmu budou čerpat během dalších tří měsíců (osoby do 55 let jen dva měsíce),
  • 40 % předchozího příjmu pak po zbylou podpůrčí dobu.

Celková délka podpůrčí doby se nemění.

Jurečka si od změn slibuje přispění k flexibilnějšímu trhu práce, což je ostatně cíl výše zmíněné „flexi“ novely zákoníku práce. Flexibilnější trh práce může pomoci růstu mezd. Z dat vyplývá, že změna zaměstnání zvyšuje mzdy o 8 až 12 %. Změna práce tedy přináší vyšší mzdu, což je pro zaměstnance výhodné, slibuje si Jurečka.

Porovnání současných a navrhovaných podmínek
Věkové rozmezí nyní do 50 let nově do 55 let nyní nad 50 do 55 let nově nad 55 do 60 let nyní nad 55 let nově nad 60 let
Schéma měsíců 2 – 2 – 1 2 – 2 – 1 2 – 2 – 4 3 – 3 – 2 2 – 2 – 7 3 – 3 – 5
Procentní sazba 65 – 50 – 45 80 – 50 – 40 65 – 50 – 45 80 – 50 – 40 65 – 50 – 45 80 – 50 – 40

Zdroj: MPSV

Lepší podmínky pro ty, co odešli sami

Ministr práce také plánuje zrušit snížení podpory pro osoby, které ukončily zaměstnání ze své vůle nebo dohodou bez vážných důvodů. Nyní tito uchazeči o zaměstnání dostávají podporu ve výši 45 % předchozího čistého příjmu, a to po celou podpůrčí dobu.

Podpora v nezaměstnanosti bude nově stejná pro všechny, bez ohledu na to, proč opustili své poslední zaměstnání. Dosavadní systém totiž odrazuje lidi od dobrovolného odchodu z práce a trestá je za to. Pojištění si však pro tento případ platíme všichni, zdůvodnil svůj krok ministr práce.

Vyšší podpora při rekvalifikaci

Zvýší se i podpora při rekvalifikaci, která je nyní vyplácena ve výši 60 % předchozího výdělku. Nově to bude 80 % průměrného klientova předchozího měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Podpora má být navíc nově vyplácena i za dny účasti na kurzech také u tzv. zvolených rekvalifikací.

Co je to zvolená rekvalifikace?

Podle § 109a zákona o zaměstnanosti si může uchazeč o zaměstnání zabezpečit rekvalifikaci i sám, kdy si zvolí druh pracovní činnosti, na kterou se chce rekvalifikovat, i samotné rekvalifikační zařízení, které má rekvalifikaci provést. Se svým požadavkem samozřejmě musí seznámit příslušné pracoviště úřadu práce, a to na formuláři „Zájem o zvolenou rekvalifikaci“ – část A.

Více peněz pro osoby bez předchozích příjmů

Pozměňovací návrh, který zatím není načtený v eKlepu (elektronické knihovně legislativního procesu) počítá také se zvýšením podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci pro uchazeče o zaměstnání bez předchozích příjmů tak, že by:

skoleni_7_11

  • první 2 měsíce dostávali 0,4násobek průměrné mzdy – 16 971 Kč (nyní je to 0,15násobek – 6365 Kč),
  • další 2 měsíce dostávali 0,2násobek průměrné mzdy – 8486 Kč (nyní je to 0,12násobek – 5092 Kč),
  • po zbývající dobu dostávali 0,15násobek průměrné mzdy – 6365 Kč (nyní je to 0,11násobek – 4667 Kč),
  • při rekvalifikaci dostávali 0,4násobek průměrné mzdy – 16 971 Kč (nyní je to 0,14násobek – 5940 Kč).

Jurečka novinářům na včerejší tiskové konferenci potvrdil, že ve vládní čtyřkoalici panuje nad změnami shoda a poslanci změny navrhnou do projednávané novely.

Delší doba důchodového pojištění pro nárok na podporu

Jurečka chce zároveň zabránit zneužívání opakovaného čerpání podpory u těch, kterým neuplynula celá podpůrčí doba. Za tímto účelem dojde k prodloužení doby důchodového pojištění potřebné pro nárok na novou podporu z 6 na 9 měsíců. Pokud bude kratší, vyplatí úřad práce podporu v příslušné výši jen ve zbytku podpůrčí doby.

Přejít nahoru