📢Nově máme Nepřetržitý provoz! Jsme tu pro vás 24/7.
Načítání odpočtu...
Půjčit si

Při výběru FVE je hledisko bezpečnosti klíčové. Není ovšem jediné, říká Martin Hodek

S boomem rozvoje střešních fotovoltaických elektráren v České republice roste i počet požárů či dokonce výbuchů v místě jejich instalace. Zatímco v roce 2015 bylo evidováno 11 případů, loni to podle statistik Generálního ředitelství HZS ČR bylo již 55 a za první pololetí letošního roku zatím 28. Kromě ekonomiky se tak v souvislosti s instalací fotovoltaické elektrárny začíná stále více hovořit také o požární bezpečnosti a bezpečnosti obecně.

V souvislosti s rostoucím počtem požárů fotovoltaických elektráren (FVE) začalo Generální ředitelství HZS ČR od letošního roku sledovat přesné příčiny požárů. K těm nejčastějším patří podle informací zveřejněných portálem Seznam Zprávy technické chyby a závady na fotovoltaice.

„Hodí se připomenout, že riziko požáru lze minimalizovat tím, že instalaci provádí autorizovaná firma se zkušenostmi a certifikací na dodávku zapojení FVE, a důležitá je také pravidelná revize všech komponentů od autorizovaných revizních techniků,“ upozornila například mluvčí Generálního ředitelství HZS ČR Klára Ochmanová pro web SeznamZprávy.

V rozhovoru pro web oEnergetice.cz jsme o tomto tématu hovořili s Martinem Hodkem ze společnosti Huawei Technologies.

Když se bavíme o požární bezpečnosti FVE, obsahují střídače (a baterie) i prvky aktivní bezpečnosti? Tedy prvky, které reagují v případě poruchy?

To je výborná otázka a je to i směr, kterým se stávající vývoj ubírá. Mezi jednotlivými výrobci a střídači však bývají velké rozdíly. Po technologické stránce dokážeme na trhu najít prvotřídní střídače i baterie, kdy však aktivní bezpečnost je v řadě případů pole neorané. Na fotovoltaický systém je potřeba nahlížet jako na zdroj energie a jako takový by měl disponovat funkcemi, které monitorují jeho provoz, dokáží identifikovat poruchu a v neposlední řadě zabránit havárii. K tomu vyjma běžných zkratových a nadproudových ochran slouží uvnitř střídače tzv. AFCI a také monitoring teploty konektorů.

image?url=https%3A%2F%2Foenergetice.cz%2Fwp content%2Fuploads%2F2024%2F11%2Fsec7 imgtop Zdroj: Huawei Technologies

Funkce AFCI, tedy Arc Fault Circuit Interrupter, česky přerušovač obloukových zkratů, dohlíží na stav kabelových tras ve fotovoltaické instalaci. Rizikem je v tomto směru obloukový zkrat, který hoří při teplotě několik tisíc stupňů a má tak potenciál způsobit požár na střeše. Vznik obloukového zkratu je často výsledkem poškození izolace kabelů či nedokonalého zapojení konektorů.

Zvláště první ze zmíněných nedostatků může vznikat v důsledku tření či dření nevyvázaných kabelů mimo chráničky o střešní krytinu. Proto je dobré vždy klást důraz na to, aby instalační firma nenechala kabely volně na střeše, ale vyvazovala je k solárním panelům. Nicméně i v případě, kdy k obloukovému zkratu dojde, dokáže střídač disponující funkcí AFCI tento stav identifikovat a odpojit FVE. Tím dojde ke zhašení zkratu a zabránění potenciální havárii. Z pohledu bezpečnosti je tak AFCI klíčová funkce, kterou naštěstí již řada střídačů na českém trhu disponuje. Je však dobré hledat takové střídače, kde je AFCI přímo integrovaná ve střídači a nejedná se o doplňkové řešení, či dokonce komponentu třetí strany.

Jaká jsou další bezpečnostní rizika?

Fotovoltaická instalace je protkána nespočtem kabelových tras, jejichž vzájemná propojení i vyvedení na střídač realizují fotovoltaické konektory. V důsledku použití nekompatibilních konektorů, nedokonalého propojení či uvolnění konektorů může na takovém spoji vznikat přechodový odpor. V místě, kde je odpor, pak dochází k vývinu tepla, což je včasnou signalizací potenciálního problému.

Pokud střídač disponuje monitoringem teploty konektorů a dokáže tuto poruchu včas odhalit, informuje koncového uživatele a případně i odpojí FVE. Opět, jedná se o další krok k vyšší bezpečnosti FVE, kterou není moudré opomíjet.

Velice časté jsou dnes kombinace fotovoltaických elektráren s bateriovými úložišti. Existují nějaká bezpečnostní rizika této kombinace?

Samozřejmě, bezpečnost bateriového úložiště je neméně důležitá. Zde se mezi nejdokonalejší systémy na trhu řadí LUNA2000-7/14/21-S1. Vedle 15leté záruky, IP66, odolnosti vůči zaplavení a rozsahu provozních teplot od -20 °C do 55 °C vychází rezidenční úložiště LUNA2000-7/14/21-S1 z technologií průmyslových a velkokapacitních baterií s instalovanými výkony a kapacitami v řádech jednotek megawattů, resp. megawatthodin. Na tato úložiště jsou kladeny daleko vyšší provozní požadavky, než je pravidlem v případě rezidenčních instalací. Proto má LUNA2000-7/14/21-S1 vyšší bezpečnostní parametry než konkurenční produkty.

image?url=https%3A%2F%2Foenergetice.cz%2Fwp content%2Fuploads%2F2024%2F11%2Fsec2 3 pc Zdroj: Huawei Technologies

V důsledku tak bateriový systém LUNA2000-7/14/21-S1 používá technologii 280Ah článků, na kterých dochází ke kontinuálnímu měření teploty a napětí, tedy k neustálému monitoringu jejich stavu, který na základě chování jednotlivých článků dokáže včasně odhalit nestandardní chování a zabránit tak potenciální havárii.

Jaké překážky řešíte nejčastěji u rezidenčních elektráren?

Překážky jako výrobce úplně neřešíme, spíše máme zpětnou vazbu od dodavatelů, respektive instalačních firem a také hasičů. Obecně bývá problém s umístěním střídače a baterie v domácnosti s ohledem na požární bezpečnost, a lepší je tak jejich umístění venku.

Častou výtkou bývá hlučnost systému, kde Huawei nabízí jedny z nejtišších systémů na trhu s hlučností do 29 dB. U jedné z známých značek na českém trhu naopak dochází k přehřívání střídače – to je u Huawei řešeno kovovým tělem a pokročilým designem pasivního chlazení.

Dále bývá v některých případech systém nevzhledný, což s ohledem na cenu u některých klientů také hraje roli. Zde Huawei nabízí jednotný, čistý a elegantní design napříč rezidenčními produkty.

Posledním z témat bývá takzvaný technický přetok, tedy jak dokonale dokáže střídač regulovat, aby v případě připojení jako mikrozdroj skutečně nedodával do sítě. V tomto směru máme také ověřeno, že střídače Huawei disponují prvotřídní regulací zamezující neoprávněné dodávce do sítě.

Jakou optikou je tedy vhodné nahlížet na investici do fotovoltaického systému?

V Čechách máme tendenci tvrdě jít po nejlevnějším řešení. I když srovnáváme jablka a hrušky, i když by úspora měla být několik tisíc na investici za statisíce, tak tvrdě jdeme za nejnižší cenou. Toho si všimly i instalační firmy a přizpůsobily tomu jak portfolio produktů, tak i své obchodní taktiky.

Na trhu se tak pohybuje řada neznámých značek či i známějších výrobců, kteří lákají na nízkou cenuy a co si řada zákazníků neuvědomí, lákají i na vyšší marži pro instalační společnosti. Protože přeprodat dráž něco levného je daleko výnosnější než prodat dražší systém s nižší marží. Koncovému zákazníkovi se tak nabízí systémy, co splní základní požadavky na FVE, pro instalační firmu přinášejí nejvyšší marži a pro koncového klienta kompetitivní cenu. To je poněkud nešťastné.

Přitom nákup FVE můžeme velmi dobře připodobnit k nákupu automobilu, kde se ale zákazník chová daleko odpovědněji a dbá nejen na cenu, ale i na provozní vlastnosti, užitek a dnes diskutovanou bezpečnost. Přitom investice do automobilu bývá často jen na několik let, zatímco do FVE investujete na příštích 20 let. Představte si tedy, že si kupujete automobil (FVE), kterým budete jezdit příštích dvacet let. Bude to takový, který nabídne nejnižší cenu?

Co tedy doporučujete? Na co by se měli zájemci o pořízení FVE soustředit?

Co se pak týče rozhodování mezi jednotlivými výrobci a produkty, z dlouhodobého hlediska je důležité se zaměřit právě na kvalitu, bezpečnost a v neposlední řadě i jednoduchost provozu. V prvních měsících bývají klienti z FVE nadšení, pečlivě sledují její výrobu v aplikaci a porovnávají se sousedy, kdo má víc. Tento stav nicméně postupně opadá a je naprosto běžné, že po prvním roce už majitel FVE jen ví, že je na střeše a doufá, že funguje, jak má. V tomto ohledu se tak vyplatí mít systém od jednoho dodavatele, tedy střídač, baterii, optimizéry, nabíječku na elektromobil i chytré řízení od jedné značky, čímž si zaručíte vzájemnou kompatibilitu, jednoduchou servisní podporu (protože nikdo nebude tvrdit, že to způsobila komponenta toho druhého) a samozřejmě také jedinou aplikaci na dohled a ovládání celého systému.

image?url=https%3A%2F%2Foenergetice.cz%2Fwp content%2Fuploads%2F2024%2F11%2Fsec7 imgbottom Zdroj: Huawei Technologies

Mít jednu aplikaci na FVE, jednu pro elektromobil a jednu pro monitoring optimizérů je úmorné už od prvního dne, co teprve dalších 20 let? V tomto směru Huawei Technologies jako jeden z mála výrobců nabízí skutečně all-in-one řešení, které je od jednoho dodavatele, v jednotném designu, má pouze jednu aplikaci a jedno číslo servisní podpory. Vzhledem k uživatelskému komfortu je to neocenitelné.

Co je tedy podle vás nejdůležitější při výběru fotovoltaické elektrárny?

Ve zkratce bych rád zopakoval, že při výběru fotovoltaické elektrárny je z hlediska vlastností důležitý asymetrický střídač s dostatečnou mírou asymetrie i přetížitelnosti, dostatečnou záruční dobu na střídač, optimizéry a zvláště baterii, ideálně kovové provedení a baterie včetně bateriových optimizérů, pasivní chlazení (snižuje hlučnost), stupeň IP krytí a provozní podmínky v souladu s plánovaným umístěním technologie a závěrem nezapomínat na bezpečnostní funkce. AFCI, monitoring teploty konektorů, monitoring teploty a napětí článků a v ideálním případě i integrované zhášení uvnitř bateriového systému.

Závěrem pak snad jen úvaha, že uspořených 20 tisíc Kč na instalaci FVE s životností 20 let velmi zjednodušeně odpovídá úspoře 1 tisíce Kč za rok. V případě pořízení systému nižší kvality Vám nakonec několik uspořených tisíc může vadami za provozu způsobit náklady, a to i výrazně vyšší. Je tedy dobré nad investicí do FVE uvažovat racionálně a informovaně hodnotit, zda ta či ona značka nabízí funkce, na kterých Vám záleží.

Přejít nahoru