📢Nově máme Nepřetržitý provoz! Jsme tu pro vás 24/7.
Načítání odpočtu...
Půjčit si

Prezidentka Harris, nebo prezident Trump? Vítěz bere vše, včetně krize na Blízkém východě

Prezidentka Harris, Nebo Prezident Trump? Vítěz Bere Vše, Včetně Krize Na Blízkém Východě
cz 1

Po válkách v Iráku a Afghánistánu se Spojené státy snažily svou přítomnost a angažovanost na Blízkém východě postupně umenšovat a svou pozornost obracet směrem na východ do Asie. Poslední měsíce však ukazují, že šlo spíš o zbožné přání než realitu. Jen za poslední rok americký ministr zahraničních věcí Antony Blinken navštívil region jedenáctkrát. Na nového prezidenta či prezidentku tak čeká nelehký úkol: ukočírovat tamní bobtnající krize.

Bývalý americký prezident Donald Trump a viceprezidentka Kamala Harris se na mnoha pilířích zahraniční politiky směrem k Blízkému východu přitom shodnou – ať už je to podpora Tel Avivu a jeho práva na sebeobranu, potřeba omezit vliv Íránu, nebo celková stabilizace regionu. Navzdory průsečíkům se však liší jejich rétorika i plány, jak cílů dosáhnout.

„Pokud chápeme konflikt v Pásmu Gazy a Libanonu, případně regionální konflikt mezi Izraelem a Íránem jako jedny z klíčových proměnných regionálních vztahů a vývoje bezpečnostní situace na Blízkém východě, jsou americké volby zásadní,“ vysvětluje vedoucí Centra pro studium globálních regionů Ústavu mezinárodních vztahů Jan Daniel.

Právě probíhající konflikty totiž ukazují, jak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jste předplatitel?

Přejít nahoru