📢Nově máme Nepřetržitý provoz! Jsme tu pro vás 24/7.
Načítání odpočtu...
Půjčit si

Pracující penzisté a zvyšování důchodu

Pracující Penzisté A Zvyšování Důchodu
duchod 125

Po Novém roce opět proběhne zvýšení důchodů. Musí se o toto zvýšení někde hlásit pracující důchodci? A jak se mohou sami zapříčinit o zvýšení penze?

Na začátku roku 2025 vzroste základní i procentní výměra, a navíc bude dál fungovat i výchovné. Průměrný důchod tak má překročit částku 21 tisíc korun. 

O kolik se v roce 2025 zvýší důchod?

Základní výměru mají všichni příjemci důchodu stejně vysokou. A právě ta se od ledna 2025 zvýší o 260 Kč. Základní složka důchodu tedy vzroste ze 4400 na 4660 Kč. Procentní výměra, která je zásluhovou částí a každý ji má jinak vysokou, se navýší o 0,60 %. 

Toto zvyšování platí nejen pro osoby ve starobním důchodu, ale i pro invalidní důchodce a občany pobírající pozůstalostní důchody čili sirotčí nebo vdovský/vdovecký. Naopak se netýká těch, kteří čerpají předdůchod, což jsou peníze vyplácené z vlastních naspořených finančních prostředků v doplňkovém penzijním spoření.

Čtěte také: Kdo má největší rozdíl mezi invalidním důchodem prvního a třetího stupně?

Vypočítejte si zvýšení vašeho důchodu v roce 2025

Zvýší se penze i osobám v předčasném důchodu?

Ano, lednová valorizace platí i pro osoby, které odešly do předčasného důchodu. Důležité je však vědět, že od roku 2024 pro ně při valorizacích platí pouze růst základní výměry důchodu. Na zvyšování té procentní nemají podle nových pravidel na rozdíl od ostatních nárok. 

Čtěte také: Jaký bude váš důchod v roce 2024? Vypočítejte si to

Někteří žadatelé o důchod jej budou mít vyšší díky výchovnému

Od roku 2023 začalo fungovat tzv. výchovné. To náleží osobám, které v produktivním věku převážně pečovaly a vychovávaly dítě, na základě čehož pobíraly nižší příjmy, důsledkem kterých je i nižší důchod.

Výchovné aktuálně činí 500 Kč měsíčně za jedno vychované dítě s tím, že se o tuto částku navýší procentní výměra důchodu. V roce 2025 se částka výchovného zvyšuje na 503 Kč za jedno vychované dítě.

O výchovné pak v roce 2025 musíte požádat společně s žádostí o starobní důchod.

Čtěte také: Předčasným důchodcům náleží, invalidním ne. Devět zajímavostí o výchovném

Musí se zvýšení důchodu nebo výchovné nějak danit?

Zvyšování důchodu ani přiřknutí výchovného v naprosté většině případů nezakládá penzistům povinnost částky danit. Jakékoliv důchody nikdy nepodléhají odvodům na sociální a zdravotní pojištění. Daň z příjmů se z nich musí odvést pouze v případě, kdy je roční penze vyšší než 36násobek minimální mzdy. Daně by se odvedly pouze z peněz nad zmíněný limit.

Z ročního důchodu za rok 2024 byste tedy museli odvést daň z příjmů ve výši 15 % pouze tehdy, pokud by přesáhl částku 680 400 Kč.

Pro rok 2025 se pak minimální mzda zvyšuje o 1900 Kč na 20 800 Kč. Její 36násobek tedy činí 748 800 Kč.

Zde už snad ani není třeba dodávat, že na takovou penzi běžný český důchodce nikdy nedosáhne.

Čtěte také: 5 případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání

O důchod je možné zažádat i online

Zdroj: YouTube/ČSSZ

Zvýší mi důchod, i když si přivydělávám?

Mnozí starobní důchodci si přivydělávají, nejčastěji na některou z pracovních dohod nebo na zkrácený úvazek. Vlastní příjem přitom nemá žádný vliv na mimořádnou valorizaci. ČSSZ v těchto případech nijak nezohledňuje, zda příjemce důchodu pracuje, či nikoliv. To samé platí i pro jakékoliv ostatní a další valorizace.

Kdy práce v důchodu zvyšuje penzi?

Výdělečná činnost v důchodu ovšem může mít pozitivní vliv na měsíční částku penze. Podmínkou je získání alespoň 360 dní pojištění a podání žádosti o zvýšení důchodu. Za každých 360 dní se zvyšuje důchod o 0,4 % výpočtového základu.

Nárok na zvýšení důchodu vzniká pouze v případě, že je z příjmu důchodce odváděno sociální pojištění. Brigády na pracovní dohody s odměnou do limitu tedy nárok na zvýšení důchodu nezakládají kvůli neplacení sociálního pojištění.

Tato možnost zvýšení důchodu vlastním přičiněním přitom platí pouze pro osoby v řádném starobním důchodu. Netýká se invalidních důchodců, nelze takto zvyšovat pozůstalostní důchody a ani ty předčasné. Lidé v předčasném důchodu totiž nesmějí mít příjem, který by zakládal účast na sociálním (důchodovém) pojištění.

Čtěte také: Lednová valorizace zvýší důchod nejvíce lidem s nízkou penzí

Přejít nahoru