📢Nově máme Nepřetržitý provoz! Jsme tu pro vás 24/7.
Načítání odpočtu...
Půjčit si

K prodeji hub je potřeba získat osvědčení a dodržovat řadu pravidel

K Prodeji Hub Je Potřeba Získat Osvědčení A Dodržovat řadu Pravidel
houby 1

Kdo jen tak prodává nasbírané houby, může si zadělávat na velký problém. K prodeji je nutné získat oprávnění, nevyužívat cizí lesy, a ještě navíc dodržet pravidla prodeje.

Letošní houbové sezóně je opravdu přáno. Lidé se vracejí z lesů hned s několika plnými koši a některé napadne, že co neupotřebí sami, prodají. Jenže to není tak jednoduché. Houby totiž ve skutečnosti může prodávat jen málokdo.

Dozvíte se:

Houby můžou prodávat jen „odborníci“

Do 16. června 2002 mohl prodávat houby prakticky každý, kdo vlastnil živnostenský list. To se však změnilo v souvislosti s přijetím zákona č. 146/2002 Sb., o státní zemědělské a potravinářské inspekci a o změně některých souvisejících zákonů, který změnil podmínky pro prodej a zpracování volně rostoucích i pěstovaných hub.

Tento zákon pak jasně hovoří o tom, že osoba, která uvede do oběhu volně rostoucí nebo pěstované houby, které jsou určeny k prodeji spotřebiteli nebo k dalšímu zpracováni pro potravinářské účely, musí mít osvědčení prokazující znalost hub a oprávnění k podnikání.

Toto oprávnění potřebuje podnikatel, který bude houby uvádět na trh, ale i provozovatel stravovací služby, čili restaurace, která chce jedlé houby využívat do pokrmů. Právnická osoba, která je výrobcem, prodejcem nebo dovozcem, může činnost vykonávat jen prostřednictvím ustanoveného odpovědného zástupce, který vlastní osvědčení.

Ing. Aleš Kotrla, tiskový mluvčí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje, ještě dodává: „Osvědčení, kterým se prokazuje znalost hub, vydává Krajská hygienická stanice na základě úspěšného složení zkoušky, která se skládá z písemného testu a ústní části. Odbornou garanci u zkoušky zajišťuje mykolog, ověřující zejména schopnost odlišit snadno zaměnitelné druhy jedovatých a nejedovatých hub. Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje organizuje zkoušky podle zájmu, zpravidla jednou až dvakrát ročně.“

Ke zkoušce ze znalosti hub se může přihlásit pouze plnoletá a bezúhonná osoba, která navíc musí vlastnit osvědčení o zdravotní způsobilosti k této činnosti. To podle § 21 zmíněného zákona vydává na základě odborného vyšetření zraku praktický lékař, u kterého je daná osoba registrovaná. Bezúhonnost poté prokáže výpisem z rejstříku trestů. Ten nesmí být starší než 3 měsíce.

Osvědčení o znalosti hub poté vydá orgán veřejného zdraví, čili také krajské hygienické stanice. Za vydání osvědčení se platí správní poplatek ve výši 500 Kč.

Mimo téma: Důstojná nemocenská pro OSVČ? Jen když předtím státu hodně zaplatíte

Kdo vlastní osvědčení, musí ještě splnit přísné podmínky prodeje

Vlastnit pouze osvědčení a živnostenský list k prodeji hub stejně ještě nestačí. Státní zemědělská a potravinářská inspekce každoročně upozorňuje spotřebitele, že prodej hub je vázán řadou podmínek a požadavků, které je nutné dodržet, neboť zajišťují bezpečnost a jakost hub. Dodržování kontroluje právě SZPI.

Platí, že houby nesmějí být přestárlé, plesnivé, zapařené ani nadměrně vlhké. K tomu musí mít pevnou konzistenci a mohou být rozděleny pouze jedním řezem s tím, že je nutné zachovat spojení klobouku s nohou. Očištěné smějí být jen nasucho, bez příměsí a nečistot.

Poškozených může být pouze 5 % hub. Poškozením se však rozumí vada v podobě chybějící části klobouků (více než čtvrtiny) nebo škůdci v plodnici. Perforace, které způsobil hmyz, se mohou vyskytovat maximálně na 10 % řezu.

Dále je ještě nutné, aby prodejce uváděl český název a dobu použitelnosti.

Prodávat je pak možné pouze houby uvedené v příloze 15 k vyhlášce č. 397/2021 Sb. Těch je 47 a patří sem ty nejznámější druhy jako např. bedla vysoká, liška obecná, klouzek strakoš, hřib smrkový, hlíva ústřičná apod.

Čtěte také: Nadstandardně placení lidé v roce 2025 ušetří na dani z příjmů

Kontroluje se i skladování hub

Inspektoři ze SZPI dále kontrolují i jiné povinnosti z oblasti hygieny a prodeje. Podle jejich tiskové zprávy jde i o to, zda jsou houby opatřeny dostatečnou ochranou před nečistotami z okolí, vystavení slunci apod. Volně rostoucí houby dále mohou být skladovány a přepravovány při teplotě 0–10 °C. Je tomu tak proto, že špatným skladováním se v nich mohou vytvořit látky negativně působící na lidský organismus.

Houby nemůžete nasbírat jen tak někde

Obecně by se dalo říct, že není možné, aby si houbař zašel do jakéhokoli lesa, nasbíral houby a poté je prodal, i když by byl vlastníkem oprávnění a dodržel podmínky prodeje.

Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství, upozorňuje: „Lesní zákon z hlediska užívání lesů dovoluje sbírat lesní plody pouze pro vlastní potřebu. Pokud si tedy člověk nasbírá plody a houby na území lesa, který mu nepatří, neměl by je podle zákona dále prodávat. Sběr lesních plodů za účelem jejich prodeje bez příslušného oprávnění není přestupkem ve smyslu lesního zákona.“

Dále pak dodává, že sběr lesních plodů bez příslušných oprávnění nad rámec vlastní potřeby by mohl být přestupkem proti majetku ve smyslu § 8 zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, ve znění pozdějších předpisů.

K projednávání takových přestupků jsou způsobilé obecní úřady s rozšířenou působností.

„Prodej lesních plodů může být také přestupkem podle zákona o živnostenském podnikání, pokud osoba vykonává živnost, prodej lesních plodů, bez živnostenského oprávnění. Přestupky pak projednávají obecní živnostenské úřady,“ uzavírá mluvčí.

Čtěte také: Soudy řeší, zda lidé v pobytových sociálních službách mohou dostat příspěvek na bydlení

Příjem z prodeje hub se ne vždy musí zdanit

Pokud by byla sběrem a prodejem hub naplněna podstata samostatné výdělečné činnosti, musí ji podnikající fyzická osoba zdanit prostřednictvím přiznání k dani z příjmů.

„V případě, že prodejce prodává houby nahodile a nejedná se u něj o soustavnou činnost, jedná se z daňového pohledu o příjem z příležitostné činnosti, který spadá pod tzv. ostatní příjmy (podle § 10 zákona o daních z příjmů). Pokud společně s jinými příjmy tohoto druhu, které by daná fyzická osoba získala ve stejném roce, nepřesáhne celková získaná částka 50 000 Kč, je takový příjem od daně osvobozený,“ dodává Klára Křehlová, referent z Generálního finančního ředitelství.

Za takových okolností ani není nutné tento příjem uvádět v daňovém přiznání, protože zdanění nepodléhá. Příjem nad oněch 50 000 Kč však už ano.

Mimo téma: Jaký bude váš důchod v roce 2025? Vypočítejte si to

Zdroj: SZPI, KHS MSK, Generální finanční ředitelství

Přejít nahoru