📢Nově máme Nepřetržitý provoz! Jsme tu pro vás 24/7.
Načítání odpočtu...
Půjčit si

Jak se nepřipravit o bitcoiny, které máte uložené v peněžence? A dostane se na ně exekutor?

bitcoin a blondyna krypto

Měl být platidlem alternativního ekonomického systému, ale bez neduhů, kterými trpí klasické státní měny. A okrajově skutečně jako oběživo funguje. Mnohem více ale v dnešní době plní úlohu investičního instrumentu, který jedni označují jako nebezpečný volatilní výstřelek a druzí od něj čekají spásu a zázraky. Řeč je o bitcoinu a pravda bude někde mezi těmito extrémy. 

My netvrdíme to ani ono. Baví nás si s bitcoinem hrát a povídat si o něm. Snažíme se ho vidět takový, jaký je. Proto spouštíme druhou podcastovou řadu Bitcoin a blondýna, kde si já a Tomáš Krause, provozovatel webu Bitcoinvkapse.cz, o bitcoinu povídáme. V prvních deseti dílech jsme řešili hodně základy. Teď se chystáme některé díly ozvláštnit hosty a v jiných probírat témata více do hloubky nebo řešit věci, na které se v první řadě nedostalo.

V prvním dílu se zaměřujeme na otázky, které jsme nám poslali během první podcastové řady.

Podcast si můžete poslechnout přímo tady:

Bitcoin a exekutor

Zajímalo vás, zda se může exekutor dostat na bitcoiny, které jsou KYC? Zda na ně může dosáhnout, když je má dlužník například na burze nebo když je má uložené v peněžence. Na tuhle odpověď jsme potřebovali pomoc, proto jsme se obrátili na společnost SMPL, která řeší právní a daňové poradenství, mimo jiné i v oblasti kryptoměn.

Partner podcastu

 

Partnerem podcastu je společnost Firefish. Kdy je ten správný čas prodat váš Bitcoin? Ve Firefish věří, že možná nikdy. Potřebujete hotovost? Místo prodeje použijte svůj Bitcoin jako zajištění a získejte půjčku – ať už od drobných investorů, nebo od institucí. Zaregistrujte se na Firefish.io, kde můžete svůj Bitcoin bezpečně uzamknout přímo na Bitcoinové síti a získat koruny nebo eura přímo na váš bankovní účet. S kódem „blondyna“ získáte navíc slevu na první půjčku.

Na úvod jen připomeňme, že když jsou bitcoiny KYC, koupili jste je možná právě na burze nebo v online směnárně. Každopádně jde o to, že vás při nákupu provozovatel ztotožnil a existuje tedy o transakci oficiální záznam (podrobněji řešíme ve třetím dílu první řady).

V případě, že jsou kryptoměny drženy na burzách nebo jiných platformách, které vyžadují KYC, je pravděpodobné, že exekutor na tyto prostředky dosáhne. Burza pak může blokovat přístup k prostředkům nebo je rovnou předat exekutorovi, řekl nám Matěj Dvořák ze společnosti SMPL s tím, že pokud má naopak majitel kryptoměny uložené ve své soukromé peněžence, je situace pro exekutora výrazně složitější: exekutor sice může zabavit hardwarovou peněženku, ale získat z ní kryptoměny je velmi komplikované. Pokud je majitel nevydá dobrovolně, v podstatě neexistuje metoda, kterou by je mohl získat.

Outstream Placeholder

Poslechněte si první díl druhé podcastové řady Bitcoin a blondýna a vyhrajte kšiltovku od firmy Trezor. Soutěžní otázku najdete dál v textu.

Jak dávat dýško v bitcoinu

Fiat měna: národní měna s nuceným oběhem, tvořená a regulovaná mocí úřední. Tedy CZK, EUR, USD, apod.

Zajímalo vás také, jak můžete dát dýško v bitcoinu. Na tom podle Tomáše není nic složitého. Pokud máte účet za 185 Kč a chcete zaokrouhlit na dvě stě, řekněte to obsluze, ta rovnou vygeneruje lightning fakturu na 200 Kč a vy zaplatíte z lightning peněženky útratu rovnou i s dýškem. Může se vám ale stát, že provozovatel nebude chtít dýško na účtenku. Pak nezbývá než mu dát peníze navíc ve fiat měně. Teoreticky by bylo možné poslat dýško zvlášť i v satoshi

Záleží ale také na tom, jak to má daný provozovatel nastavené. Někdo nechce dýško do účtenek, ale jen „bokem“, což se dá nejpraktičtěji vyřešit fiat měnou (teoreticky by bylo možné samozřejmě poslat někam „mimo daně“ i dýško v satoshi).

Co když přijdete o seed?

Ptali jste se nás i na to, co se stane, když přijdete o seed k peněžence. Pro posluchače/čtenáře, kteří neslyšeli první řadu jen stručně vysvětleme, že seed je zálohovací fráze složená určitého počtu slov, kterou má každá kryptoměnová peněženka. Jde o náhodně vygenerovanou větší či menší skupinu slov, kterou majitel této peněženky musí držet v tajnosti a v bezpečí pro případ, že by zapomněl své přístupy do peněženky nebo o ni z nějakého důvodu přišel. Právě seed mu ji pomůže obnovit i s jejím obsahem.

Seed je jediná záloha vaší peněženky. Je to pojistka pro případ, že ji ztratíte, přestane fungovat nebo vám ji někdo ukradne. Když se vám někdo dostane k seedu, stačí mu vzít si prázdnou peněženku, napsat tam slova vašeho seedu a získá vaše bitcoiny, které si pošle někam pryč a vy už se k nim nedostanete, vysvětlil Tomáš, podle kterého je nutné mít seed uložený mimo váš počítač a telefon, abyste se vyhnuli riziku, že přes daná zařízení unikne váš seed (ať už omylem nebo „hackem“) přes internet k jiné osobě.

Soutěž s firmou Trezor o kšiltovky a tři ocelové zálohy Trezor Keep Metal

 

V každém díle podcastu probíhá soutěž o kšiltovku od Trezoru.

Po odvysílání deseti dílů vylosujeme ze všech správných odpovědí výherce tří peněženek ocelových záloh Trezor Kemp M Trezor Safe 3. 

Trezor je český výrobce celosvětově první hardwarové peněženky, lídr a inovátor v oblasti bezpečné správy bitcoinu i dalších kryptoměn.

Soutěžní otázka k tomuto dílu:

Čím můžete zvýšit bezpečnost bitcoinů uložených ve vaší peněžence tak, že ani seed v rukou někoho cizího vás o ně nepřipraví?

Odpověď zazněla v podcastové epizodě k tomuto textu.  Hlasovat v tomto kole je možné zde do 18. 10. 2024

Pravidla soutěže najdete zde.

Proč neuděláme test bitcoinových plateb?

Test bitcoinových plateb je podle Tomáše zbytečný, protože ta platba probíhá vždycky stejně: není tu nikdo v podobné roli, jakou mají u fiat měn banky. Když zadáme onchain platbu, tak jediné, na čem jsme závislí, je těžař a to, za jak dlouho platbu „vytěží“, resp. jak vysoký jsme zaplatili poplatek, abychom se dostali hned do toho nejbližšího těženého bloku. V průměru to trvá deset minut, ale může to být pět nebo také čtyřicet minut. Ta doba kolísá, ale nemá na to vliv, jestli při tom sedíme v Praze nebo na druhém konci světa, připomíná Tomáš, jak dochází ke zpracování bitcoinových plateb těžaři.

Přiznává zároveň, že nepatrně větší smysl by mělo testování plateb ve vrstvě lightning network, kde záleží, přes kolik uzlů platba putuje, jak je která peněženka kam napojená, zda jde o hostovanou peněženku či nikoli atd. a přidává v podcastu tip na technický test lightningových peněženek.

Jak může obchodník riskovat příjem platby bitcoinem, když jde o tak volatilní aktivum?

Zajímalo vás i to, jak může obchodník přijímat platby za zboží či služby bitcoinem, když je jeho cena tak volatilní. Podle Matěje Dvořáka ze společnosti SMPL jde v tomto případě v podstatě o kurzové riziko, podobné tomu, které podnikatel podstupuje když přijímá cizí měnu. Proti podnikateli samozřejmě hraje vyšší volatilita, se kterou je třeba počítat. Z našich zkušeností podnikatelé volí různé přístupy k řízení tohoto rizika. Někteří drží kryptoměny dlouhodobě, někteří je mění v pravidelných intervalech a podstatná část je mění přímo při převzetí,  uvedl Dvořák s tím, že pro poslední jmenovaný způsob podnikatelé využívají platební bránu, která tržby v kryptoměnách automaticky převádí na fiat a ten podnikateli posílá v pravidelných intervalech.

V tomto dílu dále rozebíráme i to, proč Tomáš raději nedoporučuje používat jako peněženku starší mobil, ale raději investovat do té hardwarové. Odpovídáme i na dotaz, proč jsou i lepší řešení než papírová peněženka. Připomínáme znovu, co je Shamir backup a Passphrase a vysvětlujeme, kam se ukládají. Poslední otázka, na kterou odpovídáme, se týká možnosti se vyhnout 15% dani ze zisku.

Podcast serveru Měšec.cz najdete na všech hlavních platformách – Spotify, Apple Podcasts i dalších. Sledovat můžete také náš kanál na YouTube, kam budeme jednotlivé epizody dávat.

skoleni_7_11

Poslechnout si ho ale můžete i tady:

Baví vás Bitcoin a blondýna? Můžete nás jednoduše podpořit. Stačí, když nás budete poslouchat v podcastových aplikacích nové generace jako je Fountain. Co umí? Během poslechu podcastu posílají mikroskopické částky (např. 10 haléřů za minutu poslechu) autorům. Samozřejmě v bitcoinech a přes Lightning Network. Odkaz na tyto podcastové aplikace najdete na webu bitcoinablondyna.cz. Děkujeme.

Přejít nahoru