📢Nově máme Nepřetržitý provoz! Jsme tu pro vás 24/7.
Načítání odpočtu...
Půjčit si

Jak rozeznat drahé kovy a kameny od padělků? Na co si dát pozor, abyste nenaletěli?

diamant briliant sperk

Drahé kovy a kameny najdou uplatnění nejen v podobě krásných šperků. Mohou posloužit i jako investice. Mezi další doporučované tipy patří například investovat do kryptoměn, koupě akcií, nemovitostí. Nechybí ani doporučení založit si spořicí účet, jehož nevýhodou ale je variabilní úroková sazba.

Investice do kryptoměn či akcií sice nabízí velké zhodnocení, ale také velká rizika. Nemovitost představuje vysokou finanční zátěž i starosti s jejím pronájmem. Žádné z těchto rizik přitom nehrozí při investici do drahých kovů a kamenů. Nejčastěji je investováno do zlata a diamantů. Mezi další drahokamy, které zvyšují zisk z investice, patří smaragd, rubín, safír, alexandrit. Kromě nich lze investovat do platiny i stříbra.

Byť nevýhoda zde přece jen je. Pokud budete ve finanční tísni a budete chtít drahé kovy a kameny co nejrychleji prodat, může být jejich aktuální prodejní cena výrazně nižší, než za kolik jste je sami koupili a meziročně na nich vydělali.

Na co si dát pozor

Jako nejlepší způsob investování se jeví koupě zlata a diamantů. Avšak ani tato investice není bez rizika. Existují podvodníci, kteří místo zlata či diamantů nabízejí zdařilý padělek. Někteří obchodníci vám místo zboží vydají pouze potvrzení, že jste u nich nakoupili. V případě krachu společnosti se můžete rozloučit s nakoupeným zlatem, diamanty i se svými penězi.

Je proto doporučováno kupovat pouze u ověřených společností. Čas strávený prověřením obchodníkovy důvěryhodnosti, jeho historie i postavení na trhu se vyplatí. Rovněž je doporučováno nechat si zkontrolovat pravost zlata, diamantů.

Kromě slitků zlata si lze koupit investiční mince a medaile. V tomto případě je doporučováno rozlišovat mezi čtyřmi typy ceny.

Hodnotu určuje hmotnost, hodnota vychází z tržní ceny.

  • Investiční: Hodnotu ovlivňuje autor návrhu, druh ražby i výše emise.
  • Sběratelská: Hodnotu určuje poptávka.
  • Historická: Hodnota se odvíjí od okolností doby, v níž byla vyražena.

Co určuje ryzost zlata

Ryzost zlata je udávaná v karátech (kt). Jeden karát znamená 1/24 hmotnostního podílu zlata. Hodnota v karátech je přímo úměrná ceně zlata. Ryzí zlato, zlato bez příměsi dalšího kovu má 24 kt. Tuto hodnotu by mělo mít investiční zlato. Čisté zlato má sytý odstín a lesk, který u zlata obsahující jiné kovy nenajdeme. Jeho výhodou je odolnost vůči korozi, bohužel je poměrně měkké, proto je náchylné k poškrábání nebo deformaci.

Ryzost nejen zlata, ale také platiny a stříbra, udávají puncovní značky. Dříve se používalo číselné označení a za ním výše zmiňovaná zkratka kt. Například označení 18 kt znamená, že výrobek obsahuje 18 dílů zlata a 6 dílů příměsí dalších kovů ve slitině. Nejčastěji se používá stříbro, měď, nikl, zinek.

V současné době se ryzost zlata uvádí v podobě 3místného čísla. To slouží k rychlé orientaci o druhu ryzosti kovu. Například označení 750/1000 znamená, že 1000 g výrobku obsahuje 750 g zlata a 250 g příměsí ve slitině.

Podíl zlata v procentech vypočítáme: 18/24 = 0,750 – 750/1000, což je 75 %.

V Česku razí punc na produkt ze zlata, platiny či stříbra Puncovní úřad.

Kritéria ryzosti diamantů

Karát (kt) vs. carát (ct)

Jedno slovo může mít dva významy. Zatímco ryzost drahých kovů je určená v karátech (kt), carát (ct) je hmotnostní jednotka, používaná u drahých kamenů, přičemž 1ct odpovídá 0,20 g. S carátem se nejčastěji setkáme u diamantů.

Kromě Carat (hmotnosti), jsou dalšími kritérii ryzosti Colour, Clarity a Cut. Colour značí barvu, sytost, Clarity označuje čistotu a Cut lesk. Tato kritéria se používala pouze pro diamanty, odborníci (gemologové) je používají i pro ostatní drahokamy. U diamantů se hodnotí také jejich tvrdost.

Při koupi diamantů je dobré se zaměřit i na jejich rozměry. Některé diamanty s podobnou hmotností se totiž mohou výrazně lišit v rozměrech. Širší diamant znamená jeho větší plochu při stejné hodnotě. Cenu ovlivňuje také žádanost některých velikostí diamantů.

K investování se hodí pouze přírodní, neupravované kameny. Diamant se hodí jako investiční drahý kámen, zatímco briliant nikoli. Briliant je totiž broušený diamant.

Čím je puncovní značka pro zlato, platinu a stříbro, tím je certifikát pro diamanty. V Česku jej vydává ostravská firma s názvem Česká gemologická laboratoř, která se oceňování věnuje od roku 2000.

Můžete využít také mezinárodně uznávané certfikace:

Ověření pravosti zlata

Pravost zlata zaručí jedině odborník, vybavený přístroji na zjištění ryzosti zlata. K určení ryzosti drahých kovů slouží státní instituce Puncovní úřad ČR. Používané metody nejsou bohužel šetrné. (Ceník.)

Na webu Puncovního úřadu se nachází také seznam firem, které s ním uzavřely dohodu o umožnění internetových kontrolních nákupů.

Obchodníci používají spektrometry, které pracují na principu rentgenové fluorescenční spektroskopie, nebo přístroje, které měří kvalitu drahého kovu ultrazvukem nebo magnetickým polem. Tyto metody jsou přesné a šetrné. V některých zlatnictvích se pravost zlata zkouší také pomocí kyselin na prubířském kameni. Každé klenotnictví má ale jinou cenu.

Jak a kde ověřit pravost diamantů

Pravost diamantů označuje certifikát, vydaný mj. Českou gemologickou laboratoří (ČGL). Ta se zaměřuje také na identifikaci a certifikaci ostatních drahých kamenů. Je držitelem licence Ministerstva průmyslu a obchodu ČR pro oceňování věcí movitých. Kromě majitelů šperků ji využívají zlatníci, klenotníci. ČGL určuje také pravost drahých kovů. Diamanty pak certifikuje podle pravidel Mezinárodní rady pro diamanty.

Jednoduché určení drahého kamene bez certifikace stojí 250 Kč.

Carat / Typ certifikátu Formát A4 Kompaktní formát
Do 0,49 ct 1000 Kč 800 Kč
0,50–0,99 ct 1499 Kč 1200 Kč
1,00–1,99 ct 2000 Kč
2,00–2,99 ct 3500 Kč
3,00–4,99 ct 5000 Kč
5,00–9,99 ct 8000 Kč
10,00 a více ct individuálně

Alternativní domácí možnosti poznání pravosti

Pravost zlata určuje punc. Může však nastat situace, kdy punc není vidět. Existují metody, jak orientačně zjistit, zda se nejedná o padělek.

Prvním krokem je vizuální kontrola zlata. Tento drahý kov se totiž pyšní specifickým podtónem, který je těžké přesně napodobit. Lesk pravého zlata je konzistentní a jemný, zatímco jeho napodobeniny mohou mít nepravidelný a matnější lesk.

Dalším jednoduchým způsobem, jak odhalit padělek, je magnetický test. Zlato totiž nereaguje na magnet. Tento test však není příliš přesný, produkt totiž může kromě zlata obsahovat slitinu, která na magnet naopak reaguje.

Kyselinový test je na rozdíl od magnetického testu přesný. Je třeba použít specifické kyseliny, ty lze koupit v Puncovním úřadu ČR. Stačí aplikovat jednu kapku kyseliny. Dojde-li ke změně barvy nebo k reakci, jedná se o padělek. Zlato totiž na kyselinu nereaguje. Nevýhodou je nebezpečí, které vzniká během manipulace s kyselinami.

Mezi bezpečné metody určení pravosti zlata patří test hustoty kovu. Nejprve je třeba zvážit předmět a potom určit jeho objem. Poměr hmotnosti a objemu určí hustotu kovu. Je-li blízká hodnotě 19,32 g/cm3, jedná se o pravé zlato.

skoleni_7_11

Existují také alternativní metody, jak určit pravost diamantů. Laik sice na první pohled nepozná, zda se jedná o diamant, či padělek, existují však jiné způsoby zjištění pravosti. 

Prvním je dýchnutí na kámen. Pravý diamant se na rozdíl od padělku nezamlží. Přejedete-li diamant smirkovým papírem a poškodíte ho, jedná se o padělek.
Po vhození kamene do nádoby s vodou pravý diamant ihned klesne ke dnu, zatímco padělek kvůli své menší hustotě zůstane plavat na hladině. Dalším testem je položit kámen na noviny. Přes pravý diamant není na rozdíl od padělku vůbec nic vidět.

Přejít nahoru