📢Nově máme Nepřetržitý provoz! Jsme tu pro vás 24/7.
Načítání odpočtu...
Půjčit si

Haló? Jsem ze sociálky a vylepším ti důchod. Šmejdi sedli k telefonu a vydávají se za úředníky

smejdi podvody telefon volani telemarketing

šmejdi, podvody, telefon, volání, telemarketing

Autor: Depositphotos
ilustrativní obrázek

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) varuje před podvodnými telefonáty, během kterých se útočníci vydávají za zaměstnance úřadu a vyzývají k osobní schůzce. Ta má spotřebitelům údajně pomoci k lepšímu výpočtu blížícího se důchodu.

V posledních dnech si několik klientů ověřovalo u ČSSZ totožnost údajných pracovníků ČSSZ. Varujeme občany, aby byli obezřetní a těmto osobám nedůvěřovali. ČSSZ nikdy nevolá klientům s nabídkou lepšího výpočtu důchodu, jelikož ten se odvíjí od legislativních parametrů, zdůraznila Jitka Drmolová, mluvčí ČSSZ s tím, že pokud se chtějí lidé v předdůchodovém věku poradit o nadcházející penzi, mohou to udělat přímo na pracovišti příslušné okresní správy sociálního zabezpečení, kam místně spadají podle svého bydliště. Na schůzku se dá na jednotlivé úřady objednat také přes internet.

ČSSZ před časem upozornila i na to, že poslední dobou spotřebitelé mohou narazit také na nabídky různých „poradců“, kteří za úplatu poskytují služby související s důchody, speciálně důchodovým pojištěním nebo doplňováním chybějících dob pojištění. ČSSZ ale přitom tyto služby nabízí bez poplatku.

Zajímat se o svou penzi s předstihem se vyplatí. Pokud máte například dosáhnout důchodového věku koncem kalendářního roku, vyplatí se rozmyslet, jak přesně odchod do penze načasovat. Výpočet se sice opravdu řídí týmž zákonem, ať už jdete do penze před koncem roku nebo na začátku nového, ale do výpočtu vstupují i veličiny, které se rok od roku liší. Dobré načasování důchodu tak může znamenat, že budete na dávce pobírat více, než kdybyste situaci neřešili.

Kromě toho stojí za to na úřadu zkontrolovat, jestli má v evidenci všechny vaše doby pojištění a pokud ne, doplnit si je. V opačném případě byste se totiž ošidili o část penze, protože doplněním každého dalšího celého roku pojištění znamená navýšení důchodu.

Evidované doby najdete na Informativním osobním listu důchodového pojištění (IOLDP), který vám na požádání ČSSZ zdarma zašle. Pokud nechcete čekat na poštovní zásilku, podívejte se na své doby pojištění přes ePortál ČSSZ Přehled dob důchodového pojištění. Využít můžete Informativní důchodovou aplikaci (IDA), která umožňuje kromě kontroly započtené doby důchodového pojištění také zjistit informace o celkově získané době pojištění pro nárok na starobní důchod, o datu dosažení důchodového věku a odhad výše starobního důchodu (ke dni, kdy byla služba spuštěna). 

Služba umožňuje i vložení vybraných náhradních dob pojištění či dob zaměstnání nebo výkonu samostatné výdělečné činnosti, které ČSSZ dosud nemá ve své evidenci, ale pouze pro účely této služby. To znamená, že takto vložené doby nezůstávají v evidenci ČSSZ pro budoucí důchodové řízení, vysvětlila Drmolová.

Pokud přes IOLDP, ePortál nebo službu IDA zjistíte, že úřad neeviduje nějakou z vašich pojištěných dob (což je dost pravděpodobné), můžete je doplnit tak, že si dáte dohromady (nebo znovu seženete) dokumenty, které dokazují vaše tvrzení a navštívíte příslušnou OSSZ, pod kterou spadáte. Ideální je se pro tuto příležitost objednat na OSSZ na schůzku na konkrétní čas, aby na vás měl úředník dost času.

Tento proces jsme absolvovali i my, proto si pro získání relevantních informací před návštěvou úřadu pročtěte v textu odkazované minulé články. Dokladům, které je potřeba uchovávat kvůli budoucí žádosti o penzi nebo kvůli doplnění důchodových dob nebo náhradních dob, jsme se věnovali v článcích:

Jaké doklady byste měli uchovávat, abyste nepřišli o část důchodu?

Udělejte si pořádek v podkladech pro důchod. Můžete přijít o statisíce ještě během produktivního života

O potřebných dokladech pro doplnění dob v evidenci ČSSZ se ale můžete informovat také v Příručce budoucího důchodce.

Náhradní doba pojištění je období, ve kterém se neodvádí pojistné, a přesto se za určitých podmínek započítává do doby pojištění pro důchod.

I sama ČSSZ uvádí, že v její evidenci často některé náhradní doby pojištění chybí. Dlužno dodat, že ne vždy to musí být její vinou, protože například školy velice často úřadu tyto podklady nedodávají. Informace o náhradních dobách pojištění, jako je například doba studia, základní vojenská služba nebo doba péče o dítě do 4 let věku, ČSSZ obvykle nemá ve své evidenci. Doklady o těchto dobách se předkládají až s podáním žádosti o dávku důchodového pojištění. V rámci proklientského přístupu však umožňujeme jejich doložení kdykoliv (ukážou se vám ve vašem přehledu do 3 měsíců od doložení). Do evidence ČSSZ nepřebíráme informace od jiných orgánů sociálního zabezpečení (Ministerstvo vnitra ČR, Ministerstvo obrany ČR, Ministerstvo spravedlnosti ČR) ani od zahraničních důchodových institucí, uvedla Drmolová.

Kromě náhradních dob byste ale měli zkontrolovat i samotnou získanou dobu pojištění (tedy dobu, kdy jste ze své výdělečné činnosti ze zaměstnání či podnikání odváděli důchodové pojištění), protože buď může jít o nedostatky v evidenci ČSSZ, nebo třeba chybu zaměstnavatele, který za vás neodevzdal evidenční list důchodového pojištění, apod.

Budete-li si chtít chybějící dobu pojištění doplnit, nenechte se na úřadu odbít. Můžete se vám totiž stát, že bude úředník tvrdit, že stačí chybějící doby doplnit až při podávání žádosti o penzi.

Doplnit chybějící doby hned je pro vás výhodnější hned z několika důvodů:

  • oficiálně ČSSZ k doplnění těchto údajů vybízí ve svých tiskových zprávách, takže to není žádný nestandardní požadavek, kvůli kterému byste si měli připadat na úřadu nepatřičně,
  • můžete vyhořet, může vás vyplavit povodeň nebo můžete přijít o své doklady jinou nešťastnou náhodou a pak si budete muset složitě obstarávat kopie – lepší je si doby doplnit, dokud dokumentaci máte,
  • zjistíte-li před důchodem, že nějaké z dokladů nejsou dostatečné, budete po tolika letech jen těžko shánět svědectví spolupracovníků/žáků nebo se pídit po dávno zaniklé firmě,
  • je lepší si formality oběhat, když jste v kondici – kdyby se s vámi něco stalo a bylo nutné vyměřit sirotčí nebo vdovský/vdovecký důchod, těžko budou pozůstalí v takové situaci vědět, že něco chybí, složitě to (v těžkém období) hledat ve vašich dokladech a doplňovat neevidované doby – podobně to může komplikovat situaci i v případě, že budete muset požádat o invalidní důchod.

Doby pojištění a náhradní doby se dají doplňovat i jinak než osobně, v praxi jde ale někdy spíš o krkolomné způsoby. Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete na pobočku okresní správy, můžete na ČSSZ zaslat ověřené kopie vašich podkladů (musíte je ale zajít ověřit např. na Czech POINT), nebo můžete zaslat jejich originály (my bychom radili si ale nejdřív pořídit aspoň jejich prosté kopie), které by vám měly být po zaevidování vráceny na adresu, kterou uvedete ve své žádosti o doplnění dob pojištění.

Podklady se úřadu dají předložit i v elektronické podobě, a to převedením listinné podoby originálního dokladu do elektronické podoby prostřednictvím autorizované konverze a zasláním takto ověřeného dokladu elektronicky ČSSZ.

Přejít nahoru